Cassini bugün, Satürn’e veda ediyor. NASA’nın uzay araştırması Cassini, gezegeni keşfetmek için devam ettirdiği 20 yıllık yolculuğunu sona erdirmek için bugün Satürn’ün atmosferine giriyor.  Cassini, Satürn görevine 1997’de başlayarak 2004’te halkalı gezegene ulaşmıştı. Amacı Satürn’ün uydularına ve halkalarına en yakın fotoğrafı çekebilmek ve detaylı görüntüler elde edebilmekti.

Çalışmaları süresince Cassini, gezegeni yörüngede gezen yeni aylar, mevcut aylarda hayat işaretleri ve yeryüzüne su çeşmeleri açan büyük yeraltı okyanusları buldu. Geçtiğimiz Nisan ayında bilim adamları, geminin yakıtının tükenmeye başlaması nedeniyle Cassini’nin nihai planını açıkladı. Bilim adamları Cassini’nin yolculuğu sona erdiğinde hayat olduğu düşünülen ortamlara zarar vermesini istemedikleri için uzay aracını Titan’ın yörüngesine yönlendirdiler.  Bu süreçler boyunca Cassini ise bilgi kaydetmeye devam etti.

Nasa halkaların yaşı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve gezegenin kuzey ile güney kutuplarındaki dev kasırgalara yakından bakabilmek için onu Cassini’yi umuyor. Çalışmanın yürütücüsü Earl Maize, “O, parçalanacak, eriyecek, buharlaşacak ve keşfetmek için bırakılan gezegenin bir parçası haline gelecek.” dedi.

Cassini, atmosfere ilk defa bu kadar yaklaşılacağı için son sinyalin tam olarak nereden geleceği o an belli olacak. Atmosfere girince anten yukarıya yani Dünya’ya doğru yönelecek, böylece Cassini, ölmeden önce en son ne gördüğünü bize anlatabilecek. Bilim adamları, aracın birkaç dakika içinde yok oluşunu izleyecek.

Kaynakça: http://www.bbc.co.uk/newsround/41225634

Daha Fazla Haber Yükle
Daha Fazla Yükle Büşra Gülen
Daha Fazla Yükle Dünya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

İnönü ilçesinde Mısır Tarla Günü gerçekleştirildi!

Eskişehir’in İnönü ilçesinde Mısır Tarla Günü gerçekleştirildi.  İnönü Gıda Tarım ve…