CHP’li Çakırözer, Friedreich Ataksisi hastası Gülçin Karausta için Sağlık Bakanlığına çağrıda bulundu. CHP Eskişehir milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir’de yaşayan Friedreich Ataksisi (FA) hastası Gülçin Karausta ve ailesini iftar sonrası ziyaret ederek, hastalığın tedavisi ve devlet kapsamına alınması için Sağlık Bakanlığına çağrıda bulundu.

Genetik kökenli bir hastalık olan ve Türkiye’de 873 kişide görülen Friedreich Ataksisi (FA) hastalığı 9’uncu kromozom hastalığı olarak da biliniyor. Yürümede bozukluk, his kaybı, konuşmada bozukluk, el ve kollarda hareket bozukluğu, omurga eğrilikleri, ince motor hareketleri yaparken zorlanma ve düşme atakları Friedreich Ataksisi hastalığın başlıca belirtileri arasında.

“Yetim hastalık” denilip geri gönderiliyor

2001 yılında Friedreich Ataksisi teşhisi konulduğunu dile getiren Gülçin Karausta, 20 yıldır bu hastalık karşısında mücadele verdiğini söyledi. Karausta, “Bu hastalık ergenlik döneminde başlıyor. Bende 16 yaşında sakarlık gibi başladı. Daha sonrada yürümemde bozukluk meydana geldi. Doktora gidildiğinde ‘Yetim hastalık’ denilip geri gönderiliyor. Zaten çoğu Friedreich Ataksisi hastası evden dışarı çıkamadığı için doktora da gidemiyor” ifadelerini kullandı.

“Friedreich Ataksisi hastaları için birlikte mücadele verelim”

Friedreich Ataksisi hastalığının devlet kapsamına alınması için Sağlık Bakanlığına çağrıda bulunan CHP’li Çakırözer, “Türkiye’de Gülçin’in ailesi gibi 873 aile bu hastalıkla mücadele veriyor. Bu sayı belki de daha fazla. Dileğimiz bu hastalığın bir an önce hükumet kapsamına alınarak, Friedreich Ataksisi hastalarına umut olunması. Benim hem Sağlık Bakanımıza hem de müsteşarlarına duyarlı olacaklarına ilişkin güvenim sonsuz. Özellikle Sağlık Bakanımızın duyarlılığına inanıyorum. Bir kez daha çağrımı yeniliyorum, gelin Friedreich Ataksisi hastaları için birlikte mücadele verelim ve hep birlikte onlar için umut ışığı olalım” şeklinde konuştu.

“Bir kutu ilaç 4 bin TL”

Gülçin’in tedavisi için Ankara ve İstanbul’da çeşitli hastanelere gittikleri dile getiren Anne Ayten Karausta ve baba Fevzi Karausta, “Bizler kendi imkanlarımızla ne kadar tedavi ettirebiliriz diye bu hastalığı saklı tuttuk. Ama artık elimizde bir şey kalmadı, sonu tüketiyoruz. Yurt dışında bu hastalığın tedavisi hükumet tarafından karşılanıyor. Bir kutu ilaç 4 bin TL. Bizler de bu hastalığın devlet kapsamına alınmasını ve Gülçin’in ilaçlarının devlet tarafından karşılanmasını istiyoruz” dedi.

Daha Fazla Haber Yükle
Daha Fazla Yükle EskişehirMedya
Daha Fazla Yükle Eskişehir Gündemi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Alzheimer’ı 20 sene önceden bilmek mümkün!

  Acıbadem Eskişehir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Demet Özbabalık Adapınar, &#…