Sağlık Bakanlığı öncülüğünde hayata geçirilen Kamu-Özel İş birliği modeliyle şehir hastaneleri atağına kalkan Türkiye’nin bu hamlesi yurt dışından ödülle döndü. Eskişehir Şehir Hastanesi Akfen İnşaat’a yurt dışından iki “En İyi Sağlık Projesi” ödülü getirdi.

Isparta, Eskişehir ve Tekirdağ Şehir Hastanelerinin yatırımını üstlenen Akfen İnşaat’ın, Eskişehir Şehir Hastanesi için Garanti Bankası ve Türkiye İş Bankası ile 18 yıl vadeli 344 milyon Euro’luk proje finansmanı Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’nın “En İyi Sağlık Projesi” seçildi. Proje ayrıca Orta ve Doğu Avrupa’nın da “En İyi Sağlık Projesi” oldu. Diğer şehir hastanelerinde olduğu gibi halkın hizmetine ücretsiz olarak sunulacak 1081 yatak kapasiteli hastan,e yıl sonunda Sağlık Bakanlığı’na teslim edilecek.

Eskişehir Şehir Hastanesi, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’nın önde gelen finans yayınlarından EMEA Finance tarafından düzenlenen EMEA Finance Project Finance Awards 2016 kapsamında iki ödül aldı. Proje, EMEA Bölgesi (Avrupa, Ortadoğu, Afrika) ve Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi’nin “En İyi Sağlık Projesi” seçildi. Ödül töreni 7 Haziran 2017 tarihinde Londra’da gerçekleşecek.

344 milyon Euro’luk dev finansman!

Akfen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selim Akın, Isparta, Eskişehir ve Tekirdağ’da Şehir Hastaneleri yoluyla sağlık sektöründe 3,9 milyar liralık yatırım hayata geçireceklerini anlattı. Kamu-Özel İş birliği (PPP) modeliyle hayata geçirilen Şehir Hastaneleri ile Türkiye’ye teknolojik altyapısı ve donanımı güçlü modern hastaneler kazandırmaktan memnuniyet duyduklarını anlatan Akın, “Kamu özel iş birliği aslında millet iş birliği anlamına geliyor. Bu sistem ile devletin cebinden para çıkmıyor. Sağlık Bakanlığı inşaat bittikten sonra bize 25 yıl boyunca kira ödüyor. Vatandaşlarımız ise bu dev sağlık kampüslerinden ücretsiz olarak hizmet alıyorlar.” dedi.

2017 yılının sonunda hizmete girecek!

Akfen İnşaat, proje finansmanı sağladığı 1081 yataklı Eskişehir Şehir Hastanesini bu yılın sonunda Sağlık Bakanlığına teslim etmeyi hedefliyor. 333 bin metrekarelik alan üzerinde yükselen hastane, 264 polikliniği ve sahip olacağı dünya standartlarındaki ileri teknoloji medikal ekipmanları ile bölgesinin sayılı hastaneleri arasında yer alacak. Hastane, onkoloji ve kardiyovasküler cerrahi bölümleri haricinde sahip olacağı yüksek güvenlikli bölümü ile adli ve psikiyatri gibi özel güvenlik isteyen sağlık durumlarıyla ilgili ihtiyacı karşılayacak olmasıyla da özel bir yere sahip olacak.

Daha Fazla Haber Yükle
Daha Fazla Yükle EskişehirMedya
Daha Fazla Yükle Eskişehir Gündemi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Alzheimer’ı 20 sene önceden bilmek mümkün!

  Acıbadem Eskişehir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Demet Özbabalık Adapınar, &#…