Eskişehir’de Yunus Emre Gözlemevi açıldı. Anadolu Üniversitesi bünyesindeki Yunus Emre Gözlemevi 25 Mayıs Perşembe günü Borabey Göleti Kampüs alanında çalışmalarına başladı.

Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan, “Üç yıllık süreç içerisinde Borabey Göleti Kampüs alanımızda güzel bir gözlemevi kurma şansımız oldu. İsmini de Yunus Emre Gözlemevi koyduk.” diyerek başladığı açılış konuşmasına şöyle devam etti: “Gözlemevinin tüm bilimsel ve teknik altyapısı, Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu tarafından onaylanan proje desteği kapsamında gerçekleştirildi. Bu proje kapsamındaki tüm tasarımlar da yine üniversitemiz tarafından yapıldı.”

“Bu gözlemevini kurarken öncelikli amacımız eğitimdi”

Yunus Emre Gözlemevi’nin hangi amaçlarla kullanılacağından bahseden Rektör Gündoğan şu ifadelere yer verdi: “Bu gözlemevini kurarken öncelikli amacımız eğitimdi. 30 kişilik bir sınıfımız var ve özellikle Fen Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Mühendislik Fakültesi gibi fakültelerde ders gören öğrencilerimize uygulamalı eğitim vermeyi amaçlıyoruz.”

“İkinci amacımız araştırma.” diyen Prof. Dr. Gündoğan, “Uzay araştırmaları, dünyada hem ilgi çeken hem de önemli araştırmalar. Bu noktada bizler var olan yıldız ve güneş teleskoplarımızla belli zamanlarda gözlemler yapabileceğiz ve bu gözlemlerle birlikte üniversitemizin öğretim üyeleri, hem yurt içinden hem de yurt dışından çeşitli araştırmacılarla bilimsel çalışmalar yapabilecek. Bu da çok önemsediğimiz faaliyetlerden bir tanesi.”

“Yunus Emre Gözlemevi, Eskişehir’in cazibesini arttıracak”
Prof. Dr. Naci Gündoğan Yunus Emre Gözlemevi’nde mars yüzeyindeki hareketlilikleri inceleyebilmek için hazırlanan simülasyon odasından da bahsederek şunları dile getirdi: “Sazova’daki Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezimizde de bir astronomi modulü kurduk. O modülle, Yunus Emre Gözlemevi’nin doğrudan bir bağlantısı olacak. Yani burada yapılan gözlemler direkt olarak oraya da aktarılabilecek.”

Temel amaçlarımızdan biri, sadece üniversite öğrencilerine değil, mili eğitim müdürlüğüne bağlı okullarda okuyan öğrencilerimize de bu anlamda hizmet vermek. Onların merakını cezbetmesi açısından bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu gözlemevi, şehrimizin cazibesini arttırmak adına da çok güzel bir katkı olacak. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

“Eskişehir’e düşen bütün meteorlar takip ediliyor”

Yunus Emre Gözlemevi projesinin sahibi olan Anadolu Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Metin Altan gözlemeviyle ilgili teknik detayları paylaştı. Yrd. Doç. Dr. Altan konuşmasında şunları dile getirdi: “Anadolu Üniversitesi Yunusemre Gözlemevi, 3 bölümden oluşuyor. Astrofizik Araştırma Modülü, Eğitim Modülü ve Gezegen Araştırmaları Simülasyon Modülü şeklinde tasarlanan bileşenler birbiri ile bağlantılı olup eş zamanlı olarak çalışabiliyor.”

  • Öğrencilere gezegen araştırması eğitimi verildi!

    Öğrencilere gezegen araştırması eğitimi verildi. Gezegen Araştırmaları Simülasyon Modülü s…
Daha Fazla Haber Yükle
Daha Fazla Yükle EskişehirMedya
Daha Fazla Yükle Eskişehir Gündemi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Alzheimer’ı 20 sene önceden bilmek mümkün!

  Acıbadem Eskişehir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Demet Özbabalık Adapınar, &#…