Anadolu Üniversitesi “Mikro Heykeller Sergisi” açıldı. Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’nde yer alan sergide Necati Korkmaz’ın  büyüteç veya mikroskop yardımı ile görünebilen eserleri ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Serginin açılışında söz alan Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Topal, “Dünyanın en küçük mikro heykellerini yapan Necati Korkmaz’ı merkezimizde ağırlamanın mutluluğunu yaşamaktayız. Unutulmuş geleneksel Türk sanatları konusunda araştırmalar yapan ve tekke sanatları konusunda uzmanlaşan sanatçımız kişisel çabalarıyla öğrendiği bu sanatların Türkiye’deki yegane temsilcisidir. Üniversitemize ve şehrimize teşrif eden sanatçımıza şükranlarımızı sunuyor ve sergimizin amacına ulaşmasını diliyorum.”

Doç. Dr. Topal’ın ardından söz alan sanatçı Necati Korkmaz ilk defa böylesine kalabalık bir seryirci ile birlikte olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade ederek şöyle devam etti: “Biz burada gönül işi yapıyoruz. Arkadaşlarımız sabah sergi açılmadan eserlerimize göz attılar. Biraz gözyaşı döktüler. Bu benim için Eskişehir’in tamamının bu sergiye katılmasından çok daha önemli bir şeydi. Bu sanatı takip eden birçok farklı insan var. Biz insanlardan bizim sergimizi gezerek bizi onurlandırmalarını istemiyoruz. Bizim yaptığımız iş sadece ve sadece gönül işi, emek işi. Bu sanat ile gelecek nesillere sabır ve sebat nedir bunu öğretmeye çalışıyoruz. Biz batı emperyalizminin bize empoze ettiği gibi hiçbir şey yapamayan insanlar değiliz. Sadece kapasitemizin yüzde onunu kullanıyoruz. Eğer kapasitemizin farkına varabilirsek çok daha fazlasını yapabiliriz. Buraya gelen arkadaşların hepsinin ayağına sağlık. Çok memnun oldum, herkese çok teşekkür ediyorum.”

“Mikro Heykeller Sergisi”, 1 Haziran Perşembe gününe kadar ziyaretçilere açık olacak.

 

Daha Fazla Haber Yükle
Daha Fazla Yükle EskişehirMedya
Daha Fazla Yükle Kültür Sanat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Alzheimer’ı 20 sene önceden bilmek mümkün!

  Acıbadem Eskişehir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Demet Özbabalık Adapınar, &#…