Son dönemlerin yükselen trendi düğün fotoğrafçılığı gün geçtikçe popülerlerini arttırmaya devam ediyor. Ömür boyu mutluluklarının kanıtı olacak düğün fotoğrafları, gelin ve damadın en önem verdiği noktalardan biri. Düğün fotoğraflarına onlar kadar önem verecek bir fotoğrafçı bulmak ise oldukça stresli bir arayış. Düğün dönemlerinde oldukça önemsenen ve popülerliğini her geçen gün daha da arttıran düğün fotoğrafçılığını Eskişehir’in düğün fotoğrafçısı Emre Pullukçu ile konuştuk… 

Amatör fotoğrafçı olarak mesleğe başladınız, daha sonra Eskişehir’de adınızdan sıkça söz ettirdiniz. Bu tanınmanın kırılma noktası nedir?

2011 senesinde, insanlardan gelen talep üzerine portre fotoğrafçılığı yaparken zor şartlar altında kendi oluşturduğum gelin damatla bir çekim yaptım. Gelin ve damat olarak çekimini yapacağım kişiler arkadaşımdı ve gerçek bir evlilik söz konusu değildi; o an çekim yapmak için onlara o rolü vermiştim. Arkadaşıma bir gelinlik, damada da damatlık ayarladık.  O zamanlarda aracım da yoktu ve tramvayla Atatürk Bulvarı’na oradan da Sazova Parkı’na gittik. Birbirinden güzel kareler çektik. Gerçek bir evlilik tadındaki fotoğraflar kısa zamanda herkese ulaştı. Daha sonra şehirlerarası çekimler için teklifler almaya başladım. Tekliflerin ardından her sene fiyatlarımda dolayısıyla ekipmanlarımda bir yükselme oldu. Teknolojiyi de takip ederek özgün ve güzel karelere imza attım.  Çiftlerim sadece müşterim olarak kalmıyor çekim sonunda dost olarak ayrılıyorduk. Bu samimiyet de çevremi arttırdı ve adım duyulmaya başladı. Fotoğrafçılığa başladığım andan beri işime olan aşkım hep kıpır kıpırdı. Kısacası kurmaca olarak oluşturduğumuz gelin ve damat hayatımın dönüm noktası oldu.

Sakarya doğumlusunuz, 2010’da Eskişehir’de yaşamaya başladınız. Düğün fotoğrafçılığı sektörüne neden daha büyük şehirlerde giriş yapmadınız da Eskişehir’de başladınız ve devam ediyorsunuz?

Sakarya’da doğdum ama Eskişehir memleketimdi. Üniversite yıllarımı burada tamamlamayı düşündüm. İstanbul çok güzel bir şehir ama büyük ve trafiği çok stresli. Eskişehir’de her yer ayağımızın altında. İnsanları samimi, sıcakkanlı ve bir İstanbul trafiğinin aksine kolay ulaşım mümkün. Ben bir Kırım Tatarı olarak Eskişehir’i ve insanlarını çok seviyorum o yüzden işime burada başladım. Burada devam ettirmek istiyorum.

Eline makinesini alan herkes fotoğrafçı, fotoğraf çekmeyi bilen de bilmeyen de”

Düğün fotoğrafçıları açısından düşünüldüğünde Eskişehir’in avantajlı-dezavantajlı yanları hakkında neler söylersiniz?

Eskişehir, deniz kıyılı şehirlerimiz kadar olmasa da birçok şehre göre doğal güzellikleri ve parkları açısında bu alanda oldukça avantajlı. Bir fotoğrafçı için trafik çok önemli bence. Kısıtlı bir zamanda çekim yapıyorsunuz, düğün stresi olan gelin damatlarımız oluyor, çekimlerinin güzel geçmesini, içlerine sinmesini istiyorlar. Çekim yapacağımız yere giderken trafikte sıkışmak bir dakika bile geç kalmak bizim için çok büyük sıkıntı oluyor. Yani demem o ki Eskişehir ulaşım açısından çok rahat bir şehir. Dezavantajlarına baktığımızda, öğrenci şehri olduğu için metrekareye çok fazla fotoğrafçı düşüyor. Eline makinesini alan herkes fotoğrafçı, fotoğraf çekmeyi bilen de bilmeyen de…

                   

Düğün fotoğrafları konsept fikirleri kimden çıkıyor? Daha çok siz mi belirliyorsunuz yoksa gelin ve damadın tercihine mi bırakıyorsunuz?

Gelin damadın mesleğine göre ya da düşüncelerine göre karşılıklı konuşup belirliyoruz. Mesela damat müzisyense ona göre rota çiziyoruz. Damat enstrümanını alıyor, çekime farklı bir hava katıyor. Mekânları da aynı şekilde karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak ayarlıyoruz. Çekimlerde çiftlerimi memnun edebilmek adına farklı farklı aksesuvarlar kullanıyorum. Bu yüzden her çekimde birbirinden farklı kareler çıkarmak için yeni yeni aksesuvarlar araştırarak satın alıyorum.

“Her fotoğrafçının kendi sergilediği fotoğrafları müşterisini kazanır düşüncesindeyim”

Fotoğraf çekerken belli püf noktalarınız var mı?

Her mesleğin sırrı olduğu gibi her fotoğrafçının da kendine özgü bakış açısı ve sırları vardır. Gizemi fotoğraflarımda kayıtlı.

Eskişehir’de birçok düğün fotoğrafçısı boy göstermeye başladı. Eskişehir’de düğün fotoğrafçılığı piyasası oluştu diyebilir miyiz? Bu bir sektör hâline mi geliyor?

Her şehirde olduğu gibi Eskişehir’de de yaygınlaşan bir sektör hâline geldi bile. Çoğunluğun olduğu yerde rekabet arttığı için fotoğrafçılar kendini yenilemek zorunda kalıyor bu da fotoğraf piyasasını hareketlendiriyor. Ben kimseyle bir rekabet içerisinde değilim. Her fotoğrafçının kendi sergilediği fotoğrafları müşterisini kazanır düşüncesindeyim.

       

“Stüdyolar standartlaşmış tabularının dışına çıktı”

Gelin ve damatların düğün fotoğrafları için ayıracağı bütçe şehirden şehire değişiklik gösteriyor mu? Eskişehir düğün fotoğraflarına ayrılan bütçeyi uygun buluyor musunuz?

Benim ücretlerim genellikle sabit kalıyor. Ama çekimlerin farklı şehirde olduğu zaman çiftlerim konaklama ve yol masraflarını karşılıyor. Her fotoğrafçının arz talebe göre değişkenlik gösteren rakamları vardır. Diğer şehirleri baz alırsak Eskişehir’de düğün fotoğrafları diğer şehirlere göre uygun rakamlara çekiliyor.

Peki, son olarak Eskişehir’i düğün fotoğrafçılığı anlamında genel olarak nasıl değerlendirirsiniz?

Stüdyolar standartlaşmış tabularının dışına çıktı. Meslektaşlarımız birlikteliği sağladığında şehrimizde fotoğrafçılığın bulunduğu konumdan daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum.

Röportaj: Büşra GÜLEN

Daha Fazla Haber Yükle
Daha Fazla Yükle EskişehirMedya
Daha Fazla Yükle Röportaj

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Alzheimer’ı 20 sene önceden bilmek mümkün!

  Acıbadem Eskişehir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Demet Özbabalık Adapınar, &#…