Genç girişimciler Eskişehir’e hizmet vermek yolunda başarılı adımlar atmaya devam ediyor. Anadolu Üniversitesi öğrencilerinden Ozansu, İbrahim, Ayberk ve Deniz, Leva Tasarım ekibi olarak hayallerini gerçekleştiriyor. Eviniz ya da iş yerleriniz için dekoratif ürünlere ihtiyaç duyduğunuzda size yardımcı olacak Leva Tasarım ile ilgili merak edilebilecek her şeyi Ozansu Başbay ile konuştuk.

Öncelikle genç bir girişimci olarak seni biraz tanımak isteriz…

Merhaba, ismim Ozansu Başbay. 1993 İstanbul doğumluyum. Liseye kadar eğitimimi İstanbul’da tamamladım. Sonrasında ailemin taşınması sonucu liseyi Bodrum’da okudum. Üniversite eğitimim ise Anadolu üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünde hâlen devam ediyor.

Leva Tasarım fikri nasıl gelişti? Bu işte yalnız mısın?

Lisede Ahşap Yat İmalatı Bölümünde okudum. O yıllardan beri ahşap üzerine olan her şey ilgimi çekiyor. Bir şeyleri daha estetik olacağını düşündüğüm şekillerde değiştirmeyi ve dönüştürmeyi seviyorum. Leva Tasarım fikri İbrahim Sakaoğlu ile tanıştıktan sonra oluştu. Onun benden daha iyi bir el becerisi var. Zaten kendisi Anadolu Üniversitesi Heykel Bölümünde okuyor. Bir gün sohbet ederken böyle bir iş yapmalıyız dedik. Birlikte atıldık bu işe, sonrasında yine heykel okuyan Ayberk Yıldırım katıldı. Böylelikle Leva Tasarım resmen oluşmuş oldu. Deniz Doğan var bir de. Tasarımlarımızın büyük çoğunluğunu o üstleniyor.

                             

Sizin için heyecan verici bir proje olduğuna hiç kuşku yok. Peki başlarken neler hissettiniz? Nasıl zorluklarla karşılaştınız?

Yazın ortalarında başladık bu işe o yüzden sıcaklar ilk zorluklarımızdan sayılır. İlk bir hafta şaşkınlıkla geçti. Tam olarak ne yaptığını bilememe hali. Peki, biz şimdi ne yapıcaz? Nasıl ve nereye satış yapacağız? gibi sorular oluştu. İşin bir yanı da ticaret sonuçta ve orada çok eksik olduğumuzu fark ettik. İlk büyük işimizi aldığımız zaman basit hesaplama hataları yüzünden kazancımız abartmıyorum 1 lira olmuştu. Ve tam 3 gün uğraşmıştık bu iş üzerinde. Böyle olması çok moralimizi bozdu. Ancak işe başlarken bu tarz durumların başımıza geleceğini biliyorduk. Bir yandan da hazırlıklıydık. Bir şekilde olduracağımıza inanıyorduk ve şimdi iyi ki o gün orada pes etmemişiz diyorum.

Bize biraz çalışma şeklinizden bahseder misin?

Belli iş kollarına bölündük diyebilirim. İbrahim ve Ayberk atölyeden sorumlu. Üretim, ağırlıklı olarak onlarda. Ara ara 3D modellemeye ihtiyaç duyuyoruz İbrahim bir yandan bu kısımla da ilgileniyor. Ben ise daha çok dışarıda satışa bakıyorum, müşterilerle ilgileniyorum. Yoğun zamanlar hariç tabi. Yoğun zamanlarda üçümüzde atölyeden dışarı çıkamıyoruz.

                                  

Hazır ürünler üzerinden mi satış gerçekleştiriyorsunuz yoksa gelen istekler doğrultusunda yaptığınız tasarımlar oluyor mu?

Her ikisi de oluyor diyebilirim. Dışarıya ürün verdiğimiz birkaç mağaza var. Ağırlıklı olarak kendi işlerimizi veriyoruz ama isteklere de hayır demiyoruz. Gelen isteklerin kendimizi geliştirmemizde önemli etkisi olduğunu düşünüyorum.

Nasıl hedeflerle çıktınız yola? Eskişehir’de başlamış olsanız da uzun vadede ne gibi planlarınız var?

Başlangıçta hedefimiz aslında çok dardı. Ürünleri yapar İnternet’ten satış yaparız diye düşünüyorduk. Şu an iş hacmimizin 10’da biri bile değil İnternet. Vizyonumuz her gün daha da artıyor bu yüzden çok keyifli bir iş yaptığımızı düşünüyorum. Gelecekten bahsedersek Leva Tasarım’ın kendi mağazalarını açacağını, yurt dışı pazarına giriş yapacağına düşünüyorum. Belki ev belki de tekne yapmaya başlarız kim bilir.

Son olarak evimiz için dekoratif ürünler istediğimizde ya da iş yerlerimiz için estetik tasarımlara ihtiyaç duyduğumuzda size nasıl ulaşacağız?

Bize Instagram ve Facebook üzerinden /levatasarim araması ile ya da levatasarim@gmail.com adresinden de aynı şekilde ulaşabilirsiniz. İnternet sitemizi de çok yakın bir zamanda hizmete girmiş olacak.

Röportaj: Eskişehir Medyası

Daha Fazla Haber Yükle
Daha Fazla Yükle EskişehirMedya
Daha Fazla Yükle Röportaj

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Alzheimer’ı 20 sene önceden bilmek mümkün!

  Acıbadem Eskişehir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Demet Özbabalık Adapınar, &#…