Monotonluktan sıkılan pek çok kişinin hayali olan gezmek fikrini “Gezeceğim!” kararlılığına taşıyan Berk Armağan Dünya’yı gezebilmek için bardaklara çizim yapıyor. Yaptığı çizimleri dünyaca ünlü eserlerle fotoğraflıyor ve “@seyyahart” kullanıcı adıyla Instagram hesabından paylaşıyor. Yeteneğini gezme tutkusuyla birleştiren Berk Armağan ile keyifli bir röportaj yaptık…

Hem gezme hem çizme tutkunu birleştirme fikri nasıl oluştu?

Gezme tutkusundan başlayayım. Bu bizim genlerimize işlenmiş sanırım. Bende bu durum, lisenin son zamanlarında monotonluktan sıkılmış bir ergenin hayali olarak başladı. Daha sonrasında evrildi, çevrildi “Gezeceğim!” noktasına geldi. Bardak çizme olayına kadar hayaldi tabii sadece. Bardakları da hayalimi gerçekleştirmek için denedim. Başarılı olacağımdan emin değildim ama oldu. Bardak çizme fikri de arkadaşlarıma doğum günlerinde yahut rica üzerine bardağa çizim yapmamla başladı. Aslında ilk çizimimi de arkadaşımın arkadaşının bir kızı etkileme ricası üzerine yapmıştım.

En ilginç seyahatin hangisiydi?

En ilginç seyahatim Fransa’dan İtalya’ya gitmeye çalışmam oldu. 1 günde gidilecek mesafeyi 2-3 günde gitmek zorunda kaldık; sebebi de trenin sürekli bozulmasıydı. Tren bozulduğu için Fransa’nın Sens adında bir kasabasında indik. Saat 20.00’dı ve trenimiz 04.00’da hareket edecekti. O saate kadar ne yapacağım burada hiçbir şey yok derken bir Türk lokantasına rastladım. “Antalyalı” adında bir dönerci. Yok artık burada da mı demiştim, Türkler her yerde!Çizeceğin esere nasıl karar veriyorsun peki? Neye göre seçim yapıyorsun?

Şehrin araştırmasını yaptığımda ortaya çıkıyor. Çizilebilir ve etkileyici olmasına dikkat ediyorum öncelikle çizeceğim şeyin ve tabi ki kültürel olması, o şehri temsil etmesi gibi detaylara da önem veriyorum. Tüm koşulları sağlayan yeri çiziyorum.

Çizimlerin arasında, orijinaliyle fotoğraflamak konusunda seni en çok heyecanlandıran hangisiydi?

Van Gogh’un otoportresi, Mona Lisa ve Scream tablosu. Bu eserler dünyanın en ünlü tabloları ve ben 3-4 saatlik bir çizimle kendimce tatmin edici bir sonuç alarak o anı ölümsüzleştirip beni takip eden dostlarımla paylaşıyorum.

Orijinaliyle fotoğraflama şansı yakaladığın ilk çizimin hangisiydi?

Edward Munch’ın Scream tablosu. Aşırı gurur duyduğum bir andı. Ben daha önce çizime dair hiçbir eğitim yahut rehberlik almadım. Kendi başıma çizdim sadece ve bunun bilincinde olarak çok mutlu olmuştum.

 

Röportaj: Ceren Bala Teke

Daha Fazla Haber Yükle
Daha Fazla Yükle Büşra Gülen
Daha Fazla Yükle Röportaj

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

İnönü ilçesinde Mısır Tarla Günü gerçekleştirildi!

Eskişehir’in İnönü ilçesinde Mısır Tarla Günü gerçekleştirildi.  İnönü Gıda Tarım ve…