Eskişehir… Efsunlu şehir… Kim olursan ol; ister öğrenci, ister memur, ister işçi, istersen iş adamı… Eğer günün birinde yolun Eskişehir’e düşmüşse sen de o şanslı kişilerdensin. Eskişehir’e gelip de ben burayı sevmedim ya da beğenmedim diyen kimseyi görmedim ben.

Türkiye’nin neresinde olursam olayım gururla “Eskişehirliyim” diyebiliyorsam ve herkes merakla sorular sorup ya da Eskişehir’de yaşadığı bir anıyı anlatmaya başlıyorsa düşündüklerimde hiç de yanılmadığımı anlıyorum.

Eskişehir aşığıyım ben. Üniversite yıllarımda arkadaş gruplarımda sürekli Eskişehir propagandası yapıp birçok arkadaşımı misafir etmişliğim var. Hepsi de şehre veda ederken bir daha gelmenin planlarını yapıyordu. Nasıl bir daha gelmek istemesinler ki? Hangi şehirde gece yarısı bile tek başına gönül rahatlığıyla yürüyen insanlar görebilirsiniz? Ya da 24 saat hayatın durmadan devam ettiği kaç şehir vardır? Kaç şehirde aradığın her şeyi iç içe bulabiliyorsun? Maneviyat mı arıyorsun? Odunpazarı… Eğlence mi? Barlar sokağı…

Tamam kabul belki bir denizimiz yok ama olsun Posuk Çayımız hepimize yeter…

Birkaç yıldır Eskişehir’den uzak yaşıyorum. İşim gereği İstanbul’dayım. Ayda en az bir defa gelip hasret gideriyorum. Söyledim ya Eskişehir aşığıyım ben. İstanbul’da 26 plaka araç gördüğümde bile çocuk gibi mutlu oluyorum. Çok değil birkaç yıla tekrar dönüyorum. Eskişehir’de yaşarken şehrin kıymetini bilmiyor olabilirsiniz. Emin olun biraz uzaklaştığınızda Eskişehir özlemiyle yanıp tutuşacaksınız, geri döneceğiniz günü iple çekeceksiniz.

Soğuğunu bile ayrı sevdiğim şehir, Eskişehir…

Yazar: Cemil DEMİRKOL

Daha Fazla Haber Yükle
Daha Fazla Yükle EskişehirMedya
Daha Fazla Yükle Söz Bende

Bir Yorum

  1. İlyas

    Haziran 8, 2017 at 10:56 am

    Ey efsununu sevdiğim şehir, her şeyin kadimi makbuldür derler ya, acep o yüzden mi bu kadar güzelsin, Eskişehir’im. Sebebi ne olursa olsun sen ayrısın her zaman benim gönlümde, gönlümü verdiğim sevdiceğimin de keza öyle, kim bilir, ilerde belki bi gün sevdiceğimle, en sevdiğim şehirde bir ömür yaşarız, ah ah ne de güzel olur 🙂

    Cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Alzheimer’ı 20 sene önceden bilmek mümkün!

  Acıbadem Eskişehir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Demet Özbabalık Adapınar, &#…