Bir önceki yazımda, Eskişehirspor da yaşanan krizin sebeplerini ve krizin nasıl aşılması gerektiğini maddeler hâlinde sıralamıştım. Aslında süreç kriz gibi görünse de krizi fırsata çevirmeliyiz. Karamsar havadan kurtulup umutlanmalıyız. Peki, Eskişehirspor nasıl kurtulur?

Eskişehirspor,  göbek bağını kendi kesip her sene kendini daha da yıpratan taraftarıyla bu süreçten kârlı çıkılabilir. Merak ettiğinizi, “hadi oradan canım” dediğinizi duyar gibiyim. Ama bu mümkün… Nasıl mı?

Elbette mobil aidat sistemi ile… Bu sistemde büyük topluluklara hitap ederek önümüzdeki senelerde parasızlık çekmemek adına gayet mantıklı adımlar atılabilir. Tabii herkesin elini cebine atması böylelikle de hiç zorlanmadan kulübe düzenli gelir sağlanması gerekiyor. Kısaca sistemi özetleyecek olursak; Eskişehirspor’a gönül vermiş ve yardım etmek isteyen her taraftarın karınca kararınca katılımı ile bu iş mümkün.

Her taraftar aylık 10-20-30-40 ve 50 TL’lik bütçesine uygun tarifeyi seçip sisteme kayıt olacak. GSM şirketleri üzerinden yapılan bu sistem ile kapı kapı dolaşmadan, her ayın belli günlerinde kulüp yetkilileri bankadan parayı alacak. Bu sisteme katılım ne kadar çok olursa, toplanan para o kadar çok olacak ve senede 20-30 trilyonlar hayal olmaktan çıkacak. Bunu bir tablo ile özetlemek gerekirse;

 

                    KİŞİ     AYLIK AİDAT MİKTARI         AYLIK AİDATLARIN TOPLAMI
                   40000                       10                          400.000 TL
                   30000                       20                          600.000 TL
                   15000                       30                          450.000 TL
                   15000                       40                          600.000 TL
                   10000                       50                          500.000 TL


NOT : YUKARIDAKİ TABLO 100.000 ÜYE BAZ ALINARAK AYLIK OLARAK HESAPLANMIŞTIR. KİŞİ SAYISINI AZALTIP/ÇOĞALTARAK veya AYLIK AİDAT MİKTARINI AZALTIP/ÇOĞALTARAK FARKLI RAKAMLARA ULAŞMAK MÜMKÜN.

Mobil aidat sistemini kullandığınız şirketin birtakım kesintilerinden sonra arta kalan para hesaplanıyor ve yıllık bazda ele geçen para miktarı TL cinsinden belli oluyor. Mobil aidat sistemi kullanması kolay ve üyelerinin ceplerini zorlamayan bir sistem. 10 ila 50 TL arası bir tarife seçilerek mevcut telefon faturası tutarının üstüne seçmiş olduğunuz tarife ekleniyor. Örneğin; cep telefonu faturanız aylık 30 TL ve siz 10 TL’lik paketi seçtiniz.  Faturanız size 40 TL olarak gelecektir. Faturanızı ödediğinizde 10 TL’nin Eskişehirspor için kesildiğinden emin olabilirsiniz. Para toplayanı da para vereni de uğraştırmayan bir sistem olduğundan çok kullanışlıdır. Faturalı/faturasız tüm hatlarda ve tüm GSM operatörleriyle rahatça kullanabilirsiniz. Eskişehirspor’un kasasına mobil aidatla beraber, kombineler, bilet satışları, sponsorluklar ve forma satışları da eklenince iyi bir yönetim ile 2 senede düzlüğe çıkabilmek mümkün. Ama …. Aması kulübün şirketleşmesi şart. Yoksa kulübe yatan hiçbir kuruşun hesabı kimse tarafından verilemez ve hesabı sorulamazsa mevcut sistemde yöneticilerin ekmeğine yağ sürmüş oluruz. Şirketleşme olayı gerçekleşirse, Eskişehirspor’a her yerden daha sık ve fazla yardım gelecektir. Şirketleşince borç yarıya inmiyor tabi ki lakin kim nereye, ne zaman, ne kadar harcamış kayıt altında oluyor ve hesap sorulabilirlik mekanizmaları devreye giriyor. Eskişehirspor’un acil olarak paraya değil yönetim tarzını değiştirmeye ihtiyacı var. Ve bu projeye onay verilir ise ön ayak olmak benim vazifemdir.

NOT : Bu sistemi 2013 yılından beri başkanlığını yaptığım 2 Eylül Spor Kulübü’nde uyguluyoruz. Ve bu sistem sayesinde 30 kişiyle amatör bir takımın 1 senelik ihtiyaçlarının %70’ini karşılıyoruz.

Yazar: Özkan BİLEN

 • Peki, ya sonra?

  Eskişehirspor kapandı, kapanacak derken; başkan o olacak, bu olacak derken Sinan Özeçoğlu …
Daha Fazla Haber Yükle
Daha Fazla Yükle EskişehirMedya
Daha Fazla Yükle Söz Bende

17 Yorumlar

 1. Semih BELYURT

  Haziran 25, 2017 at 2:00 pm

  Başarılı olabilmek yada Eskişehirspor için şu noktada buna hayatta kalabilmek diyebiliriz, her ne kadar eleştirsekte modern bir yönetim modeli gerekliliğine katılıyorum. Hepimiz derin duygular beslesekte futbol bir oyun, iş ve ticarettir. Bu ticareti iyi yapabilmek adına gerekli tüm yazılı ve sözlü adımlar atılmalıdır. Yönetim Profesyonelleşme ve kurumsallaşma yönünde adımları hızlı bi şekilde atmalı ve duygusallıktan artık çıkmalıdır. Yönetimde ki insanların ellerine, niyet ve vicdanlarına değil bir kurula, yazılı kurallara ve rakamlara bakılmalıdır. En önemlisi taraftarla yönetim arasında güven temelleri bahsettiğiniz olgularla atılmalıdır. Bu sürecin uzun ve sancılı olacağı kanaatindeyim. Eskişehirsporun bu zorlu günlerinde böyle büyük ama gerekliliği şüphe götürmeyen adımlar kim tarafından nasıl atılır ve bu süreç nasıl yürütülür bu süreçte Eskişehirspor yara alır mı? Bence alır ama sonucunda sizin önerinizle ve temelinde güven yatan sağlam bir pazarlama ve reklam ile bu şehir bu takımı her türlü zorlukta elleriyle taşır. Sitem, sonuçsuz eleştri yada yakınma içermeyen çözüm odaklı bir yazı olmuş zihninize sağlık.

  Cevap

 2. Burak K.

  Haziran 24, 2017 at 9:12 pm

  Bencede klüb maliyete artı kazanç sağlayacak ve para getirisi iyi olan mobil aidat sistemi ve bu sisteme Eskişehirspor için kayıt olacak binlerce taraftar potansiyeli var.

  Cevap

 3. Seydanur

  Haziran 24, 2017 at 5:38 pm

  Kalemine sağlık sayın başkanım, doğru analizlerde bulunmuşsunuz..

  Cevap

 4. umut

  Haziran 24, 2017 at 5:11 pm

  Sistem cok iyi ama ordan gelcek parayida carcur ederler kafa yapisi degismesi lazim

  Cevap

 5. Serhat

  Haziran 24, 2017 at 4:59 pm

  Başkanım kalemine sağlık çok güzel bir yazı olmuş uygulanirsa gercekten faydali bir sistem yeni yazini merakla bekliyoruz 🙂

  Cevap

 6. Serhat

  Haziran 24, 2017 at 4:51 pm

  Başkanım kalemine sağlık çok güzel bir yazı olmuş bence çok güzel ve çözüm alinabilcek bir uygulama inşallah uygulanir. Yazılarinizin devamini bekliyorum.

  Cevap

 7. Emrecan

  Haziran 24, 2017 at 4:42 pm

  Eline sağlık abi en garanti en mantıklı çözüm yolu şu anki durum için.

  Cevap

 8. Serhat yeniceli

  Haziran 24, 2017 at 4:39 pm

  Yüreğine ve emeğine sağlık bunu düşünecek ve işleyişe getircek kişilerin duyması lazım kalemine sağlık başkanım

  Cevap

 9. Macid TARIM

  Haziran 24, 2017 at 10:07 am

  belediyelerin prosedürleri ve öncelikleri farklıdır. Her sene siyasilerin, belediyelerin ve iş adamlarının eskişehirspor a yardım etmesini beklersek vay halimize. Zaten bu saydığım isim ve kurumlar yardım ederse extra olur. Ama sayın başkanımızın burda demek istediği göbek bağımızın kendimiz kesmesi ve taraftarın Eskişehirspor üzerinde söz sahibi olmasıdır. Zaten her yerden kulübe destek gelmelidir. Ama hersene ondan bundan birşeyler beklemektense. Kendi kendimize yetmeliyiz..

  Cevap

 10. CEM

  Haziran 24, 2017 at 9:52 am

  Bu sistem ile kulübe duzenli gelir sağlanacaktır. Eskisehirspor icin uygulanması gereken mantıklı bir sistem. Kalemine sağlık sayın başkanım.

  Cevap

 11. sait

  Haziran 24, 2017 at 9:49 am

  evladım yazdıkların eskişehirspor için bir fırsattır. kalemine sağlık

  Cevap

 12. kalender

  Haziran 24, 2017 at 9:28 am

  Guzel bir fikir ama daha önce SMS kampanyasi duzenlendi , 10 kisi mesaj atti.Kulup calisanlari icin hesap actilar koskoca sehirden 80 kisi bagis yapti.Satilan forma ve urun sayisida belli. Bu pislijk taraftarin gayretiyle temizlenemez

  Daha buyuk ve garantu gelire ihtiyac var.

  Mesela balmumu muzesini 1 milyon kisi, kentparki 850.000 kisi gezmis. Balmumu muzesi ve kentparkin 2 aylik geliri kulube verilebilir.prosedur nedir bilemiyorum ancak belediye meclisi bu yonde bir karar alabilir.

  Cevap

  • Özkan bilen

   Haziran 24, 2017 at 10:01 am

   Kalender bey; sistem uygulanabilirlik ve devam ettirebilirlik açısından son derece yararlı. Daha önceki sms olayını bende biliyorum. Lakin bu sistemde derneğin üstüne yatıyor para ve bankadan dekont ilen alabiliyorsunuz parayı. Sistem gayet açık ve net. Sirketlesme vurgusunu o yüzden belirttim. Sms olayından farklı bu. Ve verdiğiniz paranın nereye gittiği belli. Ben kendi klübümde uyguladım gayet verimli. Yeter ki verilen paraların nereye gittiği belli olsun. Çoğunluk sağlanır. Saygılar

   Cevap

   • kalender

    Haziran 24, 2017 at 3:06 pm

    Özkan bey.
    Dedigim gibi fikriniz gercekten cok guzel ve ileriki dönemde kulube maddi olarak katki saglar,manevi olarakta kulup ile taraftar arasindaki bağı güçlendirir.
    İnsallah gerceklesir bizde katiliriz.
    Damlaya damlaya göl olur diye bosuna soylememisler.
    Ancak kulubun acil paraya ihtiyaci var.Bende bu yönde bir teklifte bulundum. 🙂 Üyelik magduru olarak söylüyorum bana kalsa ilk iş olarak tuzuk kongresi duzenler uyeligin onundeki butun engelleri kaldiririm.

    Cevap

 13. İlker bilgin

  Haziran 24, 2017 at 9:14 am

  Özkan başkanım yine problem değil çözüm sunuyorsun tebrikler kalemine sağlık…

  Cevap

 14. İbrahim uyar

  Haziran 24, 2017 at 9:08 am

  Yorum yok anlayana sivrisinek saz anlamayana tellal bağırsak ne fayda

  Cevap

 15. EMRAH

  Haziran 24, 2017 at 9:05 am

  Gayet mantıklı hayal ürünü olmayan bir sistem herkes takımı felakete götürür mühim olan bı felakatten karla çıkmak bunu başarmak biz büyük taraftarın elinde gravatlılar gider atkılılar kalır …

  kalemine sağlık sayın başkanım devamını sürekliliğini bekliyoruz ufak da olsa sen gibi herkes bir mum yaksa karanlık aydınlığa çıkar saygılar….

  Cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Alzheimer’ı 20 sene önceden bilmek mümkün!

  Acıbadem Eskişehir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Demet Özbabalık Adapınar, &#…